Aksamitki

Aksamitki

Aksamitki lubią słoneczne lub pól cieniste miejsce. Jeśli chodzi ziemię, to nie mają zbyt wielkich wymagań, bowiem wystarczy im przeciętna ogrodowa ziemia. Można je co prawda zasilić lekką dawką nawozu bogatego w azot, ale nie jest to szczególnie konieczne. Aksamitkę trzeba podlewać zwłaszcza w czasie suszy, gdyż jeśli sama sobie musi poradzić w trudnymi warunkami to szybciej się starzeje. Uprawa aksamitek to czysta przyjemność, bowiem z tygodnia na tydzień tak gęstnieją, że nie trzeba ich pielić. Z reguły też nie chorują. Zaletą jest to, że tworzą wiele nasion, które można zebrać, ale też same się rozsiewają. Ponieważ aksamitki łatwo się krzyżują warto wysiewać w jednym miejscu tylko jeden gatunek, wówczas potomstwo będzie bardziej wyrównane i kolorem kwiatów i wysokością łodyg. Aksamitki są tak wdzięczne w uprawie, że bardzo łatwo się przesadzają, nawet jeśli już korzenie zapuściły w jednym miejscu. Więc jeśli gdzieś zawiodła jakaś kompozycja, to warto przesadzić tam aksamitki. Najlepiej to robić podczas deszczowej lub pochmurnej pogody. Jeśli taka pogoda nie nadchodzi to możemy aksamitki ocienić np. papierowym namiotem.

Aksamitki na cały sezon

Aksamitki, są tak naprawdę roślinami jednorocznymi. Jeśli pogoda sprzyja to ich siewki wychodzą już po 5 dniach od momentu wysiewu. Zakwitną nam w ogrodzie już po 8-10 tygodniach. Kwiatki te możemy w marcu już wysiać do skrzynek i ustawić na słonecznym parapecie, a po ustąpieniu przymrozków można je przesadzić do ogrodu. Można je również wysiać bezpośrednio do gruntu na początku maja. Jeśli wyrosną za gęsto to należy je poprzesadzać. Aksamitki kończą swój żywot dopiero po jesiennych przymrozkach, natomiast przez cały sezon mocno się rozkrzewiają i wiążą liczne pąki. Zachwycają swoją urodą jeszcze wtedy, kiedy gatunki innych kwiatów już straciły na swojej urodzie. Charakterystyczna woń aksamitek jednak nie wszystkim odpowiada. Dlatego szkodniki nie specjalnie lgną do tych kwiatów. Nalewki z aksamitek mogą odstręczyć nap. Mszyce, i mączliki, a nawet niektóre gryzonie.

Aksamitki niszczą szkodniki

Aksamitki to piękne kwiaty, które utrzymują się na rabatach od początku lata do pierwszych jesiennych przymrozków. Posiadają charakterystyczną woń, która wiele gryzoni i szkodników odstrasza. Dlatego warto je sadzić nie tylko na rabatach ale i w warzywniakach. Wyciągi z aksamitek można stosować jako oprysk przeciwko mszycom i chorobom grzybowym. Aksamitka skutecznie odstręcza mszyce, nicienie, mączliki. Niestety posiada też swoich wrogów. Są nimi ślimaki i przędziorki, które mogą aksamitkom dokuczyć w suche lato.

Jak sporządzić wyciąg z aksamitek? W bardzo prosty sposób. Przeciwko mszycom robimy to w następujący sposób: gęsto ułożone rośliny w naczyniu zalewamy wodą, tak aby jej poziom był dwa razy wyższy niż ziela. Po dwóch dniach wyciąg przecedzamy i dodajemy do niego 40g szarego mydła lub łyżkę ludwika. Wyciąg z aksamitek możemy także użyć do zaprawiana cebul, wówczas kilogram suszu zalewamy 5 litrami wody. Odstawiamy na 24 godziny, przecedzamy i tuż przed sadzeniem moczymy cebule przez 5 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.