Nintendo kończy z 3DS

 

Dla niektórych pewne miejsca, rzeczy stają się kultowe. Przykładem tego są kasyna w Las Vegas, kasyno online oferujące kierki online, Tamagotchi, Nokia 3310, PSX, GameBoy. Z pewnością dla sporej grupy graczy takim kultowym urządzeniem było, bądź wciąż jest Nintendo 3DS. Japońska firma ogłosiła jednak, że kończy z tą konsolą przenośną.

Historia 3DS

Nintendo 3DS to przenośna konsola zaprezentowana światu przez japońską firmę w czerwcu 2010 roku. Do sprzedaży trafiła w 2011 roku. Model ten wyposażony został w dwurdzeniowy procesor ARM11 MPCore, GPU digital Media Professionals PICA200, 128 MB FCRAM, 6 MB VRAM. Nintendo zdecydowało o podwójnym ekranie, gdzie górny posiadał 3,5 calowy ekran 3D LCD o rozdzielczości 800 × 240, zaś dolny 3-calowy oporowy ekran dotykowy LCD; 320 × 240 QVGA. Pamięć flash wynosiła 1GB z możliwością rozszerzenia o kartę SDHC. Model ten był w pełni kompatybilny z poprzednio wydanymi tytułami na Nintendo DS i DSi. Konsola umożliwia użytkownikom również odtwarzanie filmów 3D. Posiada wymiary 74 mm × 134 mm x 21 mm, przy 230 gramach wagi.

W dniu premiery Nintendo 3DS wycenione zostało na 299 USD. Początkowo cena była zbyt wysoka, przez co japońska firma musiała ją obniżyć, co dopiero wpłynęło na poprawę sprzedaży. W styczniu ubiegłego roku Nintendo poinformowało o sprzedaniu ponad 74 milionów egzemplarzy, więc można wnioskować, że do dziś liczba ta nie uległa większej zmianie. (75 mln).

Do tej pory sprzedano blisko 400 milionów gier na tej platformę, z czego największym sukcesem był Pokémon X i Y z liczbą ponad 12 mln egzemplarzy. 3DS otrzymał przez cały okres swojego funkcjonowania kilka nowych wersji jak choćby większy 3DS XL, ulepszony nowy 3DS, tańszą wersję 2DS i wreszcie 2DS XL. Mimo wszystko około 75 milionów sprzedanych konsol to wynik dwukrotnie mniejszy niż DS. Zdaniem ekspertów i tak należy uznać 3DS za sukces, który pozwolił uratować Nintendo po sporej porażce związanej z Wii U.

Koniec Nintendo 3DS

Według najnowszych informacji Nintendo zaprzestało produkcji wszystkich modeli 3DS. Listy stron internetowych firmy z zakupem New 3DS LL, New 2DS LL i 2DS są nadal aktywne, ale każdy produkt ma pod swoją nazwą napis „out of production”, a na stronie głównej komunikat mówi, że cała seria zakończyła produkcję. Nie jest jasne, kiedy dokonano zmiany, albowiem Nintendo nie wydało w związku z tym żadnego oficjalnego komunikatu.

Z kolei oficjalna amerykańska witryna Nintendo usunęła wszystkie wzmianki o 3DS. Strona główna nie zawiera w ogóle działu tej przenośnej konsoli poza linkiem pomocy na samym dole. Mamy zatem do czynienia z podobną sytuacją jak w przypadku Wii U. Na polskiej stronie wszystko póki co pozostaje bez zmian, więc wciąż można znaleźć odpowiedni dział z Nintendo 3DS. Nie wiadomo, czy zakończenie produkcji konsoli wiązać się będzie także ze wstrzymaniem opracowania nowych tytułów na 3DS-a.

Nie da się ukryć, że zaprzestanie produkcji 3DS związane jest z dalszym rozwojem i promowaniem Switcha. Nowa konsola przenośna japońskiej firmy okazała się ogromnym sukcesem i do dziś Nintendo w ciągu 3 lat sprzedało ponad 63 miliony konsol. Szacuje się, że do końca 2020 lub połowy 2021 roku Switch pobije wynik 3DS-a. Nintendo prawdopodobnie już teraz pracuje nad wprowadzeniem następcy Switcha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.