Ogrodzenia Poznań

Ogrodzenia Poznań

Przed urządzaniem ogrodu warto go najpierw ogrodzić, aby uchronić świeżo zasadzone rośliny przed zwierzętami oraz złodziejami. Każde ogrodzenie powinno spełniać funkcję ochrony posesji ale także ogrodzenie powinno ją zdobić (głównie od strony ulicy). Mając na uwadze obie te funkcje wybierając ogrodzenie powinniśmy się zastanowić jakie ogrodzenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Zazwyczaj ogrodzenie jest inwestycją na lata a koszty jego założenia oraz utrzymania nie rzadko są wysokie.

Najodpowiedniejsze dla przydomowych ogrodów są ogrodzenia ażurowe które przepuszczają dużo światła. Takie ogrodzenie można wykonać z siatki drucianej lub prętów metalowych. Te ostatnie są bardzo efektowne, lecz koszty założenia takiego ogrodzenia są dość wysokie. Poza tym ogrodzenia metalowe z czasem podlegają korozji i trzeba je odświeżać specjalnymi farbami, które nie rzadko są toksyczne dla środowiska.

Kolejnym rodzajem ogrodzeń są ogrodzenia murowane wykonane z cegły, betonu czy też kamieni. Przy czym mocna konstrukcja takiego ogrodzenia wygląda nie proporcjonalnie przy małych domach. Za to idealnie nadają się na ogrodzenia dużych rezydencji. Wyjątek stanowią niezbyt wysokie murki ogrodzeniowe(60-100 cm), zabezpieczające ogród od strony ulicy i zbudowane z ładnego materiału, np. piaskowca czy klinkieru.

Innym rodzajem ogrodzeń są ogrodzenia drewniane. Choć drewno może się wydawać najlepszym materiałem na ogrodzenia posiada jednak bardzo wiele wad. Jeżeli sztachety na ogrodzenia nie są oheblowane nie wyglądają estetycznie i wręcz mogą szpecić nasz ogród. Koleją cechą przemawiającą na niekorzyść ogrodzeń drewnianych jest konieczność corocznego impregnowania go specjalnymi środkami. Ponadto ogrodzenia drewniane nie są odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć czy insekty tj. np. korniki.

Estetycznym i niedrogim pomysłem na ogrodzenia jest żywopłot. Jednakże pielęgnacja takiego ogrodzenia wymaga dużo czasu oraz fachowej wiedzy na temat jego przycinania.

Na tle powyższych rodzajów ogrodzeń wyróżniają się ogrodzenia plastikowe. Mimo iż ogrodzenia z plastiku zakupić można dopiero od jakiegoś czasu to ze względu na swoje liczne zalety mają wielu sympatyków. W przeciwieństwie do ogrodzeń metalowych czy ogrodzeń drewnianych ogrodzenia plastikowe są bardzo trwałe, tyczy się to także koloru. Dzięki temu ogrodzenia z plastiku nie trzeba malować ani impregnować. Ta właściwość ogrodzeń z plastiku pomaga chronić środowisko przed toksynami z farb i środków konserwujących. Ogrodzenia PCV są odporne na działanie warunków atmosferycznych, insektów oraz innych czynników biologicznych dlatego ogrodzenia plastikowe nie rdzewieją oraz gniją.

Powyższe charakterystyki poszczególnych rodzajów ogrodzeń z pewnością ułatwiają podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego ogrodzenia. Jednakże obecnie wybór wydaje się dość prosty. Ogrodzenia plastikowe pozostawiają daleko w tyle pozostałe typy ogrodzeń. Poza wybitnymi właściwościami ogrodzenia plastikowe są wyjątkowo ładne przez co stanowią ozdobę posesji. Ogrodzenia z plastiku można nabyć w wielu systemach ogrodzeniowych dlatego każdy znajdzie swoje wymarzone ogrodzenie z PCV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.