Tagetes patula 

Tagetes patula

Aksamitka w nowej odsłonie

Ogród pełen słońca to ogród pełen aksamitek. Choć wszystkie są do siebie w pewien sposób podobny, to jak się przyjrzymy kilku odmianom, to jednak się od siebie różnią. Ich ciepły odcień, od jasnożółtego do ciemnego brązu sprawiają, że już z daleka rzucają się w oczy. Kwiatki tworzące kwiatostan to koszyczki. Aksamitki potrafią spełnić wiele ról w ogrodzie. Nadają się na obwódki, na rabatki, doskonale też rosną przy płocie i ścieżkach.

Trzy siostry

Najbardziej popularna jest aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula), która osiąga wysokość ok. 20-60 cm. Jej koszyczki mają średnicę ok. 2-4cm, a liście są ciemno-zielone. Coraz częściej w sklepach pojawiają się jej nowe serie: Jumbo, Anton, Safari mają frezowane brzegi oraz dwubarwne płatki.

Aksamitka wąskolistna (T. tenuifolia) ma małe koszyczki o średnicy ok. 1,5 cm oraz drobne, mocno powcinane liście. Odmiana 'Lulu’ potrafi tworzyć szerokie poduchy o wysokości ok.30 cm.

Aksamitna wyniosła (T. erecta) tworzy bardzo okazałe koszyczki. Do niedawna cechował ją dość duży wzrost, ale hodowcy postarali się o to, aby już tak mocno nie rosła w gorę i się nie pokładała. Nowe odmiany takie jak: 'Moonstruck’, lub 'Antiqua’ osiągają wysokość 25cm.

Jest jeszcze jedna rzadziej spotykana odmiana aksamitki – 'Vanilla’, która ma kolor jasnokremowy i rośnie dość wysoko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.