Usg Tarczycy Warszawa

Zrozumienie, jakie badanie ultrasonograficzne może pomóc w rozpoznaniu niedoczynności tarczycy i nadczynności tarczycy

W ostatnich latach ultrasonografię tarczycy stosowano w celu określenia, czy u pacjentów występuje nadmierne gromadzenie się płynu w tarczycy. Guzki tarczycy są powszechne. Wraz ze wzrostem stosowania ultradźwięków istnieją badania naukowe wskazujące, że do 50% ogólnej populacji ma guzki tarczycy.

Guzy tarczycy są rzadkie. Badania naukowe wskazują na możliwe ryzyko raka tarczycy z około 5% wszystkich guzków tarczycy. Większość z tych wzrostów jest łagodna. Istnieją jednak przypadki, w których guzki tarczycy mogą stanowić problem.

Większość raków tarczycy rozwija się w narządzie podśluzówkowym tarczycy. Nazywane są jako podsurowate, ponieważ leżą pod powierzchnią skóry. Rak tarczycy może również rozprzestrzeniać się na sąsiednie kości, węzły chłonne lub naczynia limfatyczne.

Guzkowe narośla tarczycy są stosunkowo nową metodą leczenia, która stała się ostatnio bardziej popularna. Sonda ultradźwiękowa umieszczona jest wewnątrz tarczycy i emituje fale dźwiękowe. Fale dźwiękowe poruszają płyn w tarczycy i pojawia się na ekranie rentgenowskim. Po tej ocenie lekarze mogą zalecić usunięcie gruczołu lub biopsję.

Ta forma leczenia nie jest zalecana dla pacjentów z dużymi dawkami tyroksyny lub z niektórymi typami raka. Może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak obrzęk brzucha, ból brzucha i biegunka, nudności i wymioty.

Niektórzy pacjenci z problemami z tarczycą stwierdzają, że ich organizm wytwarza zbyt dużo hormonu TSH, aby utrzymać zdrową tarczycę. Może to spowodować kurczenie się tarczycy. Wzrost tarczycy może rosnąć w odpowiedzi na podwyższony poziom tego hormonu. Może również pomóc w ustaleniu, czy ten stan wymaga operacji.

Pacjenci, u których występują guzki tarczycy, mogą uniknąć operacji, usuwając chirurgicznie gruczoły. Niektóre inne objawy, które mogą wskazywać na raka tarczycy i wymagają oceny, obejmują zwiększenie masy ciała, gorączkę, zmęczenie, depresję i utratę wagi.

Lekarze używają ultradźwięków, aby zobaczyć wnętrze ciała, ze względu na jego zdolność widzenia struktur wewnętrznych. Ultradźwięki mogą również ujawnić problemy zdrowotne, takie jak guzy, problemy z sercem, a nawet obecność guzów. Tego rodzaju badanie jest również wykorzystywane w medycynie do oceny ciśnienia krwi pacjenta, czynności wątroby, a nawet chorób serca.

Problemy z tarczycą często występują z kilku powodów.

Mogą wystąpić z powodu nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy. Niektóre z tych schorzeń mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów, co może powodować trudności w wytwarzaniu wystarczającej ilości hormonu tarczycy do wytworzenia odpowiedniej ilości energii i mogą wystąpić objawy, takie jak osłabienie mięśni, senność i depresja.

USG tarczycy może również pomóc zdiagnozować inne schorzenia, takie jak niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy u dorosłych. Jeśli lekarz wykryje nieprawidłowości w tarczycy, może zalecić rozważenie tej opcji leczenia. Jeśli podejrzewa się guz, może zlecić serię badań w celu ustalenia, czy tarczyca jest łagodna, czy złośliwa.

Badanie ultrasonograficzne nie zawsze jest jedynym sposobem na zdiagnozowanie problemów z tarczycą. ale jest to świetna opcja do diagnozowania niektórych schorzeń, które mogą powodować problemy z tarczycą. a także do monitorowania zdrowia tarczycy.

Czasami problemu z tarczycą nie można wykryć za pomocą badania ultrasonograficznego. W takich przypadkach lekarz może przeprowadzić więcej badań i procedur w celu ustalenia przyczyny problemu z tarczycą. Wyniki tych testów pomogą określić, czy gruczoł tarczycy wymaga usunięcia, czy też należy go leczyć.

Chirurg może być zmuszony do usunięcia części jednego lub więcej gruczołów tarczycy, jeśli okaże się, że jest to konieczne. Jeśli gruczołu nie można usunąć, lekarz może potrzebować leczenia choroby za pomocą syntetycznej terapii hormonalnej.

Jeśli masz objawy tarczycy lub problemy zdrowotne, możesz porozmawiać z lekarzem na temat USG tarczycy. Problem tarczycy z gruczołem tarczycy nie jest niczym do zignorowania. Lekarz może zasugerować procedurę, która pomoże określić, czy należy zastosować zastępczą terapię hormonalną tarczycy, czy inną formę leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.