Zrozumienie roli położnicy / ginekologa

Ginekolog położniczy to lekarz specjalizujący się we wszystkich dziedzinach położnictwa, w tym porodzie, ciąży, opiece poporodowej i wielu innych. Ginekolog położniczy nie tylko rodzi dzieci, ale ginekolog nie robi nic poza badaniem genitaliów kobiety.

W rzeczywistości położnik to lekarz, który nie wykonuje żadnych operacji, ani nie wykonuje żadnych badań ginekologicznych. Badanie ginekologiczne uważane jest za planowe i lekarz może je wykonać tylko wtedy, gdy pacjentka nie ma powikłań po leczeniu. Istnieją jednak pewne schorzenia, które nie zagrażają życiu, ale nadal wymagają leczenia przed zajściem w ciążę.

Położnicy wykonują wiele różnych zabiegów na kobietach w ciąży. Obejmują one wykonanie amniopunkcji i wprowadzenie cewnika do pochwy. Wykonują również badanie pochwy i laparoskopię w zależności od stanu pacjentki.

Ginekolodzy wykonują różnorodne zabiegi na kobietach w ciąży.

Oprócz tych wykonywanych przez położników, ginekolodzy mogą wykonywać określone rodzaje zabiegów na niepłodność, a także zabiegi zapobiegające ciąży. Na przykład często przeprowadza się badanie ginekologiczne w celu wykrycia nieprawidłowości w macicy i jajowodach. Jeśli istnieją, ginekolog może zasugerować dodatkowe badania, takie jak badanie miednicy, aby upewnić się, że problem nie dotyczy raka jajnika lub torbieli.

Badanie ginekologiczne zwykle nie jest wykonywane przed potwierdzeniem ciąży. Powodem jest to, że większość kobiet bez powikłań ma badanie wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego testy są zwykle wykonywane co najmniej dwa miesiące przed poczęciem, aby upewnić się, że żadne potencjalne problemy nie wystąpią w czasie ciąży. W razie potrzeby kobieta ma wystarczająco dużo czasu na wykonanie prawidłowego testu.

Laparoskopia to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych przez lekarza ginekologa. Może być wykonywany u kobiet, których ciąża jest powikłana infekcją, nowotworami lub innymi problemami. Lekarz włoży do pochwy cienki, elastyczny teleskop zwany laparoskopem. W laparoskopie pod skórę brzucha wprowadza się laparoskop, aby uzyskać lepszy widok na narządy rozrodcze i przeprowadzić dokładniejsze badanie.

Laparoskopia jest prostą procedurą i wymaga mniej znieczulenia ogólnego niż operacja. i ma mniejsze ryzyko infekcji niż operacja, ale może być bardzo ryzykowne, jeśli problemu nie można wykryć wcześnie.

Zarówno lekarz położnik, jak i ginekolog mogą pomóc kobietom w ciąży w tym trudnym okresie. Mogą pomóc kobiecie zaplanować plan zdrowotny i reprodukcyjny. Mając tych lekarzy po swojej stronie, na każdym kroku nie ma powodu do zmartwień.

Kiedy kobieta jest w ciąży, lekarz prawdopodobnie zapyta ją o ewentualne komplikacje. Lekarz zaleci również inne badania, jeśli to konieczne, w celu ustalenia przyczyn problemu, a następnie można je leczyć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań ciąży.

Istnieje kilka testów i badań, które może wykonać położnik, w tym wymaz w celu wykrycia torbieli jajnika i endometriozy, zdjęcia rentgenowskie w celu wykrycia problemów z macicą i guzów nowotworowych oraz skany CT w celu wykrycia torbieli w jamie brzusznej. Niektóre testy mogą nawet wykryć guzy nowotworowe w macicy.

Inne testy, które może wykonać położnik, obejmują biopsję w celu wyszukania tabletek antykoncepcyjnych, jeśli kobieta ich używa. Można przeprowadzić badanie miednicy, aby sprawdzić, czy jest dobrym kandydatem do IVF i czy regularnie owuluje.

Wielu ginekologów przeprowadza badanie krwi, aby sprawdzić kobiety pod kątem hormonów, które mogą powodować bezpłodność. Dzieje się tak z powodu związku między niepłodnością a ciążą.

Ważne jest, aby ginekolog wykonał badanie ginekologiczne każdej przyszłej kobiety. W większości przypadków robi się to po pierwszym trymestrze ciąży, kiedy szansa na powikłania jest największa i może uratować kobiecie życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.